خان ببین

 

خان با بان در سابق سه قریه در جنب یکدیگر بوده و در دفتر خانه مبارکه هم سه قریه ثبت و اکنون هر سه قریه در یک جا ساکنند و اسامی آن قراء و آب مشروب از قرار تفصیل ذیل است و تمام خالصه است و از قدیم خالصه بوده است .تعداد نفوس آن 985 نفر است « سال 1296 هـ ق » . قریه مشهور به برزمهین آب مشروب از قره جنگل می آید و مشهور به سیاه رود «سیاه جوب» قریه مشهور آشکارکلاته : آب مشروب از رود بار است . دورترین نامی که از خان ببین در اختیار داریم به سال 1276 هـ ق باز میگردد و نام برزمهین « برزمین امروزی » در وقف نامه خواجه مظفرابن فخرالدین بتکچی در سال 1060 هـ ق مشاهده می گردد.

رابینو در سفرنامه مازندران و استرآباد خود صفحه 195 نام این آبادی را خان به بین و ملکنوف در کتاب خود سفرنامه ملکنوف به سواحل جنوبی دریای خزر صفحه 69 و گلزاری در سفرنامه استرآباد و مازندران و گیلان صفحه 57 نام آن را خان به بن آورده اند . خان بابان نام یکی از سادات میرفندرسکی می باشد و باید اظهار نمود که لقب خان بابان در ازمنه تاریخ به خان ببین تغییر یافته است .براساس کتاب راهنمای مازندران « تهیه کننده استان مازندران با همکاری سازمان  جلب سیاحان ، بهمن 1344» خان ببین قبل از آنکه به این نام شهرت یابد « میرفندرسک » به احتمال غریب فندرسک نامیده می شد و در ادوار بعدی به نام کنونی تغییر یافت .

در فراز و فرود اهالی ایالت استرآباد و تلاش هایی که آنان در جهت برپایی پرچم مشروطیت در این ایالت از خویش مبذول می داشتند ، مردم منطقه فندرسک نیز در راه اعتلای بیرق مشروطه خواهی نقش بسزایی را ایفا نموده اند . چنانکه سید علی ملقب به سیدالمجاهدین و آق محمد خان چورلی در شمار کسانی بودند که با کردار و گفتار خود ساکنان آبادی خان ببین رابه حرکت در آورده و توانسته اند لوای حمایت از مشروطیت ایران و پشتیبانی از انجمن مشروطیت استرآباد «‌گرگان » را در این بلاد طنین اندازند .

اغلب ساکنان شهر خان ببین مردمان فارس هستند که در کنار آنها خانوار های شاهرودی ، سبزواری ، ترکمن ، بلوچ و سیستانی زندگی می کنند .گویش محلی و زبان محاوره ای اهالی فندرسکی است که واژگان فارسی و استرآبادی را در خود دارد. زبان رسمی و اداری شهر زبان فارسی است . اکثریت ساکنین شهر خان ببین مسلمان و شیعه مذهب هستند .

حدود 2/0 درصد از خانواده های شهر مسیحی و 7/0 درصد از سایر ادیان می باشد .بر اساس نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن1389 که توسط مرکز آمار ایران انجام شده جمعیت شهرخان ببین حدود15000 نفر گزارش شده است .

از لحاظ ساختاراقتصادی شهر خان ببین دارای اقتصاد کشاورزی و خدماتی می باشد . بر اساس نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال 1375 ، 42 درصد از کارکنان شهر خان ببین در گروه عمده کشاورزی قرار گرفته اند و گروه های دیگر شغلی عبارتند از : آموزش 4/11 درصد ، ساختمان 8/10 درصد و صنعت 4/9 درصد . وسعت  شهر خان ببین بیش از 160 هکتار می باشد.

/ 5 نظر / 19 بازدید
زائر پیاده

سلام به اطلاع عاشقان اهل بیت علیهماالسلام میرساند ثبت نام دهمین سفر پیاده کاروان پیاده روی ولایت عشق شهرستان علی آباد کتول به آستان مقدس آقا علی بن موسی الرضا المرتضی علیه السلام آغاز شد.خاطر نشان میشود که طبق معمول هر ساله آغاز سفر پیاده به مناسبت شهادت امام رضا علیه السلام از شهرستان علی آباد کتول میباشد. زمان حرکت کاروان 1391/10/07 از مصلی امام رضا علیه السلام شهرستان علی آباد کتول تاریخ شروع ثبت نام : 1391/09/24 الی 1391/10/06 مکان ثبت نام : دفتر امام جمعه شهرستان واقع در مصلی امام رضا علیه السلام اضافه میشود که تحویل کپی کارت ملی و کپی شناسنامه جهت تکمیل فرم بیمه الزامیست.علاقه مندان میتوانند جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن 6222771-0173 تماس حاصل فرمایند. لطفا با ذکر منبع اطلاع رسانی فرمایید. حسینی باشید و ولایتی یا علی

وکیلی

با سلام ... از عکس های زیبای شما در سایت صدا و سیمای مرکز استان گلستان در بخش تولید ویژه با اجازه شما استفاده می کنم ...تشکر خود را قبلا اعلام می کنم...

اسماعیلی

مث همیشه عالی.استفاده کردم

زهرا

عالی بود استفاده کردیم سرافراز باشید