استعداد کشی در آموزش و پرورش رامیان

خان ببین و منطقه بزرگ فندرسک تا کی باید چوب تبعیض را بخورد؟ تا کی باید استعداد های درخشان خود را بخاطر نادیده گرفته شدن تنها به دلیل خان ببینی بودن از دست بدهیم؟ خان ببین و منطقه بزرگ فندرسک که بیش از 65 درصد دانش آموزان و فرهنگیان را در خود جای داده است چرا نباید دارای یک آموزش و پروش مستقل از رامیان باشد؟

اوضاء آموزشی در منطقه فندرسک و مخصوصا شهر خان ببین آنقدر تأسف بار است که عده ای از خانواده ها فرزندان خود را برای تحصیل به شهر های نزدیک می فرستند زیرا که مدارس خان ببین و منطقه از امکانات خوبی برخوردار نیستند و مدرسان مجرب به این منطقه اعزام نمی شوند.

استعداد کشی در آموزش و پرورش رامیان

با نگاهی به دانش آموزانی که خارج از منطقه فندرسک مشغول به تحصیل هستند به خوبی می توان سطح دانش و استعداد آنان را با دانش آموزانی که در منطقه فندرسک مشغول به تحصیل هستند دید.

به عنوان نمونه هنرستان کار و دانش شهید بیانی در سال 79-80 در بدو تأسیس با تبلیغات وسیع توانست بیش از 85 درصد دانش آموزان منطقه  که در آنها استعداد های درخشانی به چشم می خورد را جذب کند اما این هنرستان فاقد امکانات اولیه برای آموزش به دانش آموزان بود. بارها شکایت و نامه به آموزش و پرورش رامیان بی فایده بود و هیچ توجهی به این ظلم آشکار نشد.

در پایان سال تحصیلی دوم و سوم متوسطه باوجود گرفتن هزینه خرید کتاب، حتی یک کتاب آموزشی به دانش آموزان بعضی از رشته ها همچون الکتروتکنیک داده نشد و حتی دانش آموزان این رشته نتوانستند با برق سه فاز که لازمه  ابتدایی رشته شان است کار کنند چراکه امکانات به هنرستان نمی دادند اما در عوض هنرستان مشابهی در رامیان با تمام امکانات مشغول به فعالیت بود.

به گفته بسیاری از مدرسان هوش و استعداد دانش آموزان منطقه فندرسک از هوش و استعداد دانش آموزان رامیان و آزادشهر بسیار بالاتر بود ولی بخاطر نداشتن امکانات این استعداد ها به راحتی از بین می رفتند.

همین استعداد ها توانستند در عین کمبود امکانات دوسال پیاپی مقام اول طراحی مدار های الکترونیک شهرستان را کسب نمایند.

اوج خیانت به این دانش آموزان زمانی روشن شد که از آنها آزمون پایانی گرفته شد و فقط دو یا سه نفر از مجموع کل دانش آموزان رشته الکتروتکینک توانستند قبول بشوند آن هم بخاطر آن بودکه آزمون به صورت تستی بود و آن دو سه نفر به صورت شانسی قبول شده بودند. این آزمون سه بار تکرار شد و هر سه بار هیچکدام از دانش آموزان این رشته باوجود تمام استعداد ها و توانایی ها نتوانستند قبول بشوند. چراکه بیش از 8 کتاب تخصصی را نخوانده بودن و فقط در طی دوسال جزوه نوشته بودند و این خیانت در شرایطی انجام می شد که بارها گزارش این موضوع به آموزش و پرورش رامیان داده شده بود اما هیچ گوشی شنوا نبود.

ماجرا به همینجا ختم نشد. در پایان تحصیل دانش آموزان این هنرستان، به آنان گواهینامه پایان تحصیلات نمیدادند و گرفتن این مدرک را منوط به پرداخت وجهی می دانستند. درصورتی که این مدرک باید به صورت رایگان به دانش آموزان تحویل داده می شد. اما وقتی هنرستان با انتقاد های فراوان دانش آموزان و اولیا روبرو شد اعلام کرد گواهینامه ها صادر نشده است. با پیگیری کاشف به عمل آمد گواهینامه ها از ماه ها قبل آماده و تحویل هنرستان داده شده بود. بازهم نامه نگاری و شکایت به آموزش و پرورش رامیان هیچ فایده ای نداشت و انگار نه انگار که این دانش آموزان زیرمجموعه آموزش و پرورش رامیان هستند.

پس از این خیانت آشکار آموزش و پرورش رامیان به ناچار اولیا دست به دامان فنی و حرفه ای شهرستان علی آباد کتول شدند و با پیگری فنی و حرفه ای علی آباد کتول هنرستان مجبور به تحویل مدارک به دانش آموزان شد.

خب به نظر شما اگر آموزش و پرورشی در شهر خان ببین بود آیا همچین خیانتی به کشور، مردم و آینده سازان این انقلاب می شد؟ آیا استعداد های درخشان این منطقه به راحتی کشته می شدند؟

گلایه از آموزش و پرورش رامیان بسیار استذکه به دلیل نداشتن سند از گفتن آنها معذوریم چرا که می دانیم خود مردم می دانند چه خیانت هایی به آنها تابحال شده است ...

در همین راستا ما خواهان تأسیس آموزش و پرورش در منطقه بزرگ فندرسک می باشیم.

/ 5 نظر / 120 بازدید
معلم

غصه نخورید خیانت به آموزش و پرورش همه جائی هست تو آزادشهر ما مدیر توانمند و ولایتمدار و باسواد و نترس که به اطرافیان استاندار باج نمی داد را برداشته و یک شخصی که تو مشت خودشان باشد را گذاشتن مدیر آموزش و پرورش بدبخت دانش آموزان که امثال نصرت میرعرب براشان تصمیم میگیرند

یک فرهنگی

آقا سلام از اینکه خیلی به منطقه خودت ارق داری خوبه، اما من به عنوان یک آزادشهری بی طرف عرض می کنم ، چون نه از رامیان خوشم میاد نه از شهر شما البته ببخشید با این صراحت می نویسم اما می خوام بگم چند سال اکثر مدیران شهرستان رامیان خان به بینی بودن و رامیانیها تحمل کردن از جمله فرماندار آقایان وفایی و سوخته سرایی و اینکه شما از مدیران آموزش و پرورش هم گلایه می کنید اونها هم اکثرا اونوری بودن مثل آقایان نوراللهی و وفایی و آشکار کلایی به چه قیمتی اینقدر عقده گشایی به دروغ می کنید. شما یک تحصیل کرده کارمند چرا این حرفها رو می زنید . امیدوارم خدا همه ما رو هدایت کنه

یک دوست

شما اگه یه کم خوب دقت می کردیب لازم نبود به خودت فشار بیاری و دنبال آی پی من بگردی چون توی همه کامنت هایی که گذاشتم آدرس ایمیلم یکی بود اما .... من مدتهاست با فندرسکی ها رفت و آمد دارم نون و نمک اونا رو خوردم ، فندرسکی ها آدمهای با فرهنگ و مردمداری هستند حالا بین اونا امثال شما هم پیدا میشن که دوست دارن همیشه بین این دو منطقه اختلاف باشه شما اگر کامنت قبلی من رو دقیق می خوندید من تحسین کردم شما رو به اینکه ارق خاصی نسبت به منطقه خودت داری اما... من لزومی نمی بینم خودم رو یک کس دیگه ای جابزنم ... من یک رامیانی ام با افتخار هم می گم اما... کامنت قبلی رو یکی از دوستانم از رایانه من گذاشته بود و واقعا هم آزادشهری بود ولی مقیم رامیان امیدوارم خدا همه ما رو هدایت کنه

یک دوست

شما عقل کل ، مشکل امثال شماها که هیچ چیز رو با احساسات منفی عوض نمی کنن همینه دیگه می خوای قبول کن ومیخوای قبول نکن دیگه من بیشتر از این وقت ندارم با تو یه الف بچه سر و کله بزنم برو انشاالله شهرتون شهرستان بشه کی حسوده اون امثال شمت هستن که چشم دیدن پیشرفت های رامیان رو ندارن یا علی

یک دوست

عقل کل شهرستان خان به بین خوبه راضی شدی عقده ات فروکش کرد یاعلی