رجال علمی ، سیاسی و فرهنگی منطقه فندرسک

 

1-   میر ابوطالب فندرسکی ،شاگرد علامه مجلسی ، یکی از برجسته ترین شخصیت های علمی این خاندان و نوه ابوالقاسم میرفندرسکی یود . از او آثارفراوانی بجا مانده که مشهورترین آنها به شرح ذیل می باشد : حاشیه بر تکلمه فی شرح تذکره شمس الدین محمد خفری ، سامی ( منظومه فارسی ). حاشیه تفسیر بیضاوی ، غزوات  حیدری که منظومه ای در مورد غزوات حضرت علی است .المنتهی در نجوم

2-   سید روح الله فندرسکی ، از احفاد ابوالقاسم میر فندرسکی که به نوشته القبور « عالم فاضل بوده و قبرش جنب قبر میرفندرسکی در تکیه میر اصفهان است .

3-   میر حسن فندرسکی استرآبادی . به نوشته سام میرزا وی متولد فندرسک ، استاد در غزل و قصیده و در اکثر اصناف فضائل ، سرآمد و در وادی خوش طبعی ، کلام و بلاغت انجامش به عنایت رنگین بود .

4-   سید محمد میرفندرسکی در اواخر قرن 13هـ در تهران می زیست .

5-   سیدمیرزا حسین بن میرزا بن میرزا عبدالله حسینی فندرسکی که به نوشته آقابزرگ طهرانی پس از مدتی از وطنش فندرسک به میقان در نزدیکی بسطام رفت. کتاب « زادالواعظین » اثر اوست که در سال 1324 هـ آنرا به پایان رسانید .

6-   میرضیاء الدین فندرسکی ، که اسکندر بیک ترکمان ، مورخ عصر شاه عباس از او به همراه 5تن دیگر از سادات ، به عنوان رجال متنفذ عصر شاه طهماست یاد کرده است .

7-   میرزا بیک فندرسکی که پسر ضیاء الدین موسوی حسینی فندرسکی بود . ضیاءالدین را مولف اعیان الشیعه از نزدیکان و خادمان شاه عباس اول دانسته اند که صاحب جا و جلال وسیورغال « املاک بزرگ » زیادی هم بود .

8-   قسمتیِ فندرسکی استرآبادی که مولف « الذریعه » او را قسمتی فندرسکی و صاحب دیوان شعر و از ملازمان میرزا بیک فندرسکی پسر میر ضیاءالدین نامیده است .وی پس از مدتی به دکن هند رفت و در همانجا به سال 1022 هـ  در گذشت .

9-   سالار مقتدر(میرزا سعدالله خان )میرفندرسکی ، معروف به ایلخانی فندرسک .

10- میرزا علی نقی خان میر فندرسکی ، فرمانده پیاده نظام فندرسک که در جنگ های ایران و روسیه فداکاری ها و رشادت های بسیار نمودند . فرانسیس مکنزی در سفرنامه شمال خود پیاده نظام فندرسک را در سال 1859 هـ ق ، 713 نفر آورده که فرماندهی آنان را میرزاعلی نقی خان میرفندرسکی در اختیار داشته است .

11-سیدعلی ملقب به سیدالمجاهدین فندرسکی ، مورج انجمن مشروطیت استرآباد در منطقه فندرسک و مجاهد نستوه نهضت مشروطه ایران .

12-آقامحمدخان چورلی فندرسکی ، از حامیان و پرچم داران حمایت و پشتیبانی از نهضت مشروطیت در منطقه فندرسک .

13- زنده یاد دکتر محمد امین میرفندرسکیملقب به مردمعماری و مرمت ایران ، دکترای معماری و شهرسازی و دارای تالیفات گسترده در زمینه تاریخ عمومی ایران ، تاریخ هنر ، تاریخ معماری و هنرهای تصویری ، مجموعه شش جلدی مرکز تاریخی اصفهان ،کاشی در معماری ایران و باغ ایرانی ، طراح فرودگاه بین المللی اصفهان ، بازسازی مرکز تاریخی اصفهان ، طراح شهری مجموعه تخت فولاد اصفهان ، طراح بزرگراه شرقی اصفهان ، طرح موزه بزرگ خراسان در باغ کوهسنگی و طرح موزه تاریخ طبیعی خراسان ، تلفیق و توسعه کلان شهر تهران ، طراح مدرسه عالی پرستاری تهران ، بازسازی باغ دلگشا و کتابخانه شیراز، استادیار و دانشیار دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران ، ریاست دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران و ...

14-جهان پهلوان رضا سوخته سرایی ، ورزشکار و کشتی گیر نامی که در میادین داخلی و بین المللی برای مردم و کشور ایران افتخار آفرینی و کسب عنوان نموده است و تلاشش استقرار امکانات ورزشی و فرهنگی برای همگان به ویژه مردم بخش فندرسک و فعال نمودن توانایی های بالقوه جوانان این بخش و موفقیت و سرافرازی آنان در عرصه های مختلف است .

/ 1 نظر / 98 بازدید
رضا فندرسکی

دستتون درد نکنه که با این وبلاگ باعث شدین که ما مفاخر فندرسکو بهتر بشناسیم خوشحال میشم اگه باهم تبادل لینک داشته باشیم.