استعداد ها و توانمندیهای کشاورزی شهر خان ببین و منطقه فندرسک

استعداد ها و توانمندیهای کشاورزی شهر خان ببین و منطقه فندرسک

بخش فندرسک از فعال ترین بخش های کشاورزی کشور و استان گلستان است . فعالیت های کشاورزان زبانزد خاص و عام و این منطقه عمده ترین مرکز کشت صیفی جات کشور و استان می باشد .این بخش از توانمندیهای بالقوه و بالفعل زیادی جهت گسترش محصولات کشاورزی صادراتی برخوردار است . وجود میدان فروش میوه و تره بار فصلی که در نوع خود کم نظیر است و تنوع فعالیت صنف های مختلف در شهر خان ببین و روستاهای بخش فندرسک حکایت از رونق خاص تجارت در این بخش دارد .صنایع دستی شغل دوم و به عنوان مکمل امر کشاورزی در این منطقه محسوب می شود .تهیه مایحتاج غذایی و پروتئینی مردم در کنار کشاورزی از جایگاه خاصی برخورداراست که بخش فندرسک نقش ویژه و با اهمیتی را در خصوص بهره مند کردن اکثر نقاط کشور از تولیدات دام و طیور و فرآورده های آن از طریق شرکت های مکانیزه کشاورزی ، لاله باغ و مجموعه مرغداری های وسیع و صنعتی و پرورش طیور در سطح بخش بر عهده داشته است .

بخش فندرسک ترکیبی است  ازاقوام مختلف فارس ، سبزواری ، خراسانی ، نیشابوری ، شاهرودی ، سیستانی،‌بلوچ ، کرد ، ترکمن ، و ... که با وجود مشکلات عدیده اقتصادی و حضور اربابان زمین داری که با نظام ارباب و رعیتی سر و کار داشته اند در کنار هم درصلح و صفا زندگی می کنند و چنان روحیه تعاون و همکاری و صمیمی بین آنها حاکم است که معمولا بسیاری از افرادی که وارد این منطقه می شوند نمی توانند این تنوع قومیتی را به سادگی احساس نمایند .مناعت طبع  ، عزت نفس و روحیات مذهبی و احترام به مسئولین نظام جمهوری اسلامی باعث شده که مردم این منطقه علیرغم همه دشواری ها ، کمبود ها و نابرابری ها با منطقه ای که از لحاظ جمعیتی ، وسعت و گستردگی و تنوع جمعیتی حدود یک سوم این منطقه است باطمانینه و متانت برخوردار نمایند.

اصلی ترین شغل مردم بخش فندرسک کشاورزی بوده به گونه ای که می توان گفت اکثر قریب به اتفاق مردم این بخش به نحوی در امر کشاورزی سهیم هستند حتی جماعت شهرنشین آن ، به گونه ای که می توان ادعا کرد بیش از 3/2 جمعیت شهر نشین این بخش در امر کشاورزی دخالت دارند.این منطقه باخصوصیات ویژه اش یکی ازحاصلخیزترین بخشهای کشاورزی ایران می باشد . محصولات گوناگون آن و تنوع کشت ، چند محصوله بودن اراضی مزروعی و چند نوبت کشت از ویژگی های منحصر به فرد آن است .

/ 1 نظر / 16 بازدید
منم کشاورز

منم کشاورز نهالستان - تولید کننده نهال اصلاح شده پیوندی میوه و درختان زینتی و زیباترین گیاهان آپارتمانی