درباره ما
مطالب ویژه
آخرين مطالب
دوستان
مکان اقامتی
جانبی
 

 

 


خان ببین ( خان به بین ) یکی از شهرهای زیبا  وخرم و زرخیز گلستان می باشد.

این شهر مرکز بخش فندرسک می باشد.

فندرسک دارای وسعت فراوانی است و از دهانه زرین گل علی آباد کتول شروع و تا نوده خاندوز آزادشهر ادامه دارد. خان به بین از طرف غرب 55 کیلومتر از شهر گرگان و از سمت شرق 30 کیلومتر از شهر گنبد کاووس فاصله دارد.

شهر خان ببین که مرکز بخش فندرسک است دارای 36 روستا و آبادی می باشد.
این شهر بیش از 1300 هکتار می باشد.

جمعیت این شهر در سال 1385، برابر با 10,583 نفر بوده‌است.

 

 

 حوضه آبریز رودخانه سیاه‌جوی با مساحت 16,88 کیلومتر مربع در محدوده خان‌ببین واقع شده‌است.

آبشار شیرآباد که در 7 کیلومتری جنوب شهر خان‌ببین واقع در مسیر خود رودخانه‌ها و چشمه‌های خنکی دارد. آبشار شیرآباد به شکل پله‌ای بوده و دربرگیرنده 7 آبشار است. بزرگ‌ترین آبشار آن 30 متر ارتفاع داشته و دو حوضچه با عمق 40 تا 80 متر در پای دیواره آن به وجود آمده‌است.

خان ببین مرکزیت بخش فندرسک و دیار حکیم فرزانه ابوالقاسم میرفندرسکی می باشد.

از اماکن مذهبی منطقه فندرسک می توان به :

امام زاده پیر پائین نی تپه
امام زداده پیر بالا خان ببین
امام زاده پیر دوشنبه نامتلو
امام زاده عبدالله معصوم آباد
امام زاده قاسم دلند

اشاره کرد.

 خان ببین ، فندرسک
:: برچسب‌ها: بیوگرافی, شهر خان ببین, فندرسک, شهر خان به بین
ن : شهر خان ببین
ت : یکشنبه ٢٩ خرداد ۱۳٩٠
نظرات

استعداد ها و توانمندیهای کشاورزی شهر خان ببین و منطقه فندرسک

بخش فندرسک از فعال ترین بخش های کشاورزی کشور و استان گلستان است . فعالیت های کشاورزان زبانزد خاص و عام و این منطقه عمده ترین مرکز کشت صیفی جات کشور و استان می باشد .این بخش از توانمندیهای بالقوه و بالفعل زیادی جهت گسترش محصولات کشاورزی صادراتی برخوردار است . وجود میدان فروش میوه و تره بار فصلی که در نوع خود کم نظیر است و تنوع فعالیت صنف های مختلف در شهر خان ببین و روستاهای بخش فندرسک حکایت از رونق خاص تجارت در این بخش دارد .صنایع دستی شغل دوم و به عنوان مکمل امر کشاورزی در این منطقه محسوب می شود .تهیه مایحتاج غذایی و پروتئینی مردم در کنار کشاورزی از جایگاه خاصی برخورداراست که بخش فندرسک نقش ویژه و با اهمیتی را در خصوص بهره مند کردن اکثر نقاط کشور از تولیدات دام و طیور و فرآورده های آن از طریق شرکت های مکانیزه کشاورزی ، لاله باغ و مجموعه مرغداری های وسیع و صنعتی و پرورش طیور در سطح بخش بر عهده داشته است .

بخش فندرسک ترکیبی است  ازاقوام مختلف فارس ، سبزواری ، خراسانی ، نیشابوری ، شاهرودی ، سیستانی،‌بلوچ ، کرد ، ترکمن ، و ... که با وجود مشکلات عدیده اقتصادی و حضور اربابان زمین داری که با نظام ارباب و رعیتی سر و کار داشته اند در کنار هم درصلح و صفا زندگی می کنند و چنان روحیه تعاون و همکاری و صمیمی بین آنها حاکم است که معمولا بسیاری از افرادی که وارد این منطقه می شوند نمی توانند این تنوع قومیتی را به سادگی احساس نمایند .مناعت طبع  ، عزت نفس و روحیات مذهبی و احترام به مسئولین نظام جمهوری اسلامی باعث شده که مردم این منطقه علیرغم همه دشواری ها ، کمبود ها و نابرابری ها با منطقه ای که از لحاظ جمعیتی ، وسعت و گستردگی و تنوع جمعیتی حدود یک سوم این منطقه است باطمانینه و متانت برخوردار نمایند.

اصلی ترین شغل مردم بخش فندرسک کشاورزی بوده به گونه ای که می توان گفت اکثر قریب به اتفاق مردم این بخش به نحوی در امر کشاورزی سهیم هستند حتی جماعت شهرنشین آن ، به گونه ای که می توان ادعا کرد بیش از 3/2 جمعیت شهر نشین این بخش در امر کشاورزی دخالت دارند.این منطقه باخصوصیات ویژه اش یکی ازحاصلخیزترین بخشهای کشاورزی ایران می باشد . محصولات گوناگون آن و تنوع کشت ، چند محصوله بودن اراضی مزروعی و چند نوبت کشت از ویژگی های منحصر به فرد آن است .
:: برچسب‌ها: شهر خان ببین, فندرسک, شهر خان به بین, کشاورزی
ن : شهر خان ببین
ت : دوشنبه ٢ خرداد ۱۳٩٠
نظرات
 
لوگوی ما
حمایت میکنیم
موضوعات
آرشيو مطالب
نظر سنجي